Tohum ihracatında sevindirici gelişme: Yüksel Tohum, domatesi anavatanına götürdü!

Türk tohum sektörünün önde gelen firmalarından Yüksel Tohum’un kahverengi domates çeşidi Meksika, ABD ve Kanada’ya ihraç ediliyor. 

Türk tohumculuğunun başarılı firmalarından Yüksel Tohumculuk, çok sayıda ülkeye tohum ihracatı400k8550316ziyayildiz.JPG yapıyor. Son dönemde domates türünün anavatanı olan Amerika Kıtası’nın üç büyük ülkesine de tohum ihracatına başlayan firma, başka sektörlerde özlemini duyduğumuz bir başarıyla yüksek likopen içerikli kahverengi domatesini ABD, Kanada ve Meksika’ya ihraç etmeye başladı. Yüksel Tohum’un gen kaynakları kullanılarak, ıslah yoluyla üretilen kahverengi domates, Kuzey Amerikalı tüketicilerden de tam not aldı. 

Tarım sektörümüzün geniş vizyon sahibi firmalarından Yüksel Tohumculuk, bu başarısıyla tarım ürünleri ihracatımızla ilgili ilginç bir örnek oluşturdu. Yüksel Tohum’dan Ziraat Mühendisi Ziya Yıldız ile şirketin ihracat politikasını ve domatesin anavatanına dönüş yolculuğunu konuştuk… 

Ziya Bey, sektör paydaşlarının gurur duyacağı bir haber aldık. Domates gen kaynağının beşiği olan Amerika kıtasına, domates tohumu ihraç ediyorsunuz. Yüksel Tohum’un ihracat yaptığı ülke sayısı kaçtır? Genel ihracat politikanızı bir iki cümle ile özetler misiniz?
İhracat yaptığımız ülke sayısı 40’ın üzerine çıktı. Bu ülkelerde öncelikli hedefimiz kalıcı olmaktır. O ülkenin tüketici alışkanlıklarına göre talep edilen çeşitleri ıslah ediyoruz. Asıl odaklandığımız konu, teknoloji geliştirmek ve ıslah için Ar-Ge çalışmaları yapmaktır. Zengin bir ıslah havuzumuz var. Bu sayede, hiçbir ülkede zorlanmıyoruz. Hedefimiz sebze tohumculuğu konusunda dünya çapında bilinir bir marka ile sektörün önemli bir aktörü olmak. Bu hedefe adım adım ilerlediğimizi söyleyebilirim. 

Kuzey Amerikalı tüketicilerin, çeşidinizden memnun olduklarını öğrendik. Amerika kıtasına ihracatınız nasıl ve ne zaman başladı?
Söz konusu çeşit, NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması¬ – ABD, Kanada,400k3948209flus.gif Meksika) ülkelerinde ilgi gören bir çeşidimizdir. Bölge ile bağlantımız 2006 yılından öncedir. 2006 yılında şirketimizden bir heyet ABD’yi ziyaret etti ve ilk bağlantıları böylece yaptık. Benim Yüksel Tohum’a katılmamdan sonra, yani 2012 yılının Haziran ayından sonra da ilk tohum satışımızı gerçekleştirdik. Şu anda şirketimiz Kanada, ABD, Meksika, Brezilya, Şili, Kolombiya ve Ekvador pazarlarında doğrudan; diğer bölge ülkelerinde ise tali bayiliklerimiz sayesinde fiilen varlık gösteriyor. 

İhraç edilen çeşidin ‘kahverengi domates’ olduğunu biliyoruz. Aklımıza Çiko F1 ve Kaplan F1 geliyor. Bunlardan biri midir, yoksa yeni bir çeşitten mi söz ediyoruz? 
Dediğim gibi ıslah programımızı, başta tüketici istekleri daha sonrasında da iklim, rakım ve bölgenin talep ettiği hastalık dayanımları gibi şartlar yönlendiriyor. Orada ilgi gören çeşidimiz o bölge isteklerine göre ıslah edilmiş farklı bir çeşittir. SACHER ticari ismiyle satılıyor. Çiko F1 veya Kaplan F1 değil. Hem açık tarlada, hem seralarda, hem topraklı üretimde ve hem de topraksız kültür şartlarında üstün performans sağlayan farklı bir çeşittir. Ülkemizde bu çeşide benzer bir çeşidi Çiko F1 olarak pazara sunduk. Tüketici açısından da yüksek nitelikleri var. Besin değeri ve lezzet olarak da Çiko F1 ile benzeşiyor. Hemen hemen hiçbir farkı olmayan benzer çeşitlerdir.